שטפל קרולינה

  1. Home
  2. /
  3. מגשימים
  4. /
  5. שטפל קרולינה
שטפל קרולינה

שטפל קרולינה

Posted in : מגשימים on by : ערן שאקי Comments:

בת יעקב ומרים פינרו

ילידת דורוחוי, רומניה

נולדתי בשנת 1931 בדורוחוי, רומניה. גדלתי עם עוד שתי אחיות, אני הבכורה. מצבנו כלכלי היה טוב; לאימא הייתה חנות בגדים, ואבא היה הסיטונאי. למדתי שלוש שנים בבית ספר יהודי ובהמשך בבית ספר מקצועי לתפירה. הרגשנו באנטישמיות. הקומוניסטים התעללו בנו, הם קיללו, ואסור היה ללבוש בגד אדום, סבלנו מאוד. החיילים לקחו את הגברים לצבא והשתמשו ביהודים במקום סוסים כדי למשוך את עגלות הזבל. יום אחד, בזמן העוצר, נערכה לוויה לחייל יהודי, היינו סקרנים והלכנו ללוות את החייל בדרכו האחרונה. החיילים החלו לירות לעברנו, נשכבנו על הקברים וכך ניצלנו.

עם פרוץ המלחמה באזור בשנת 1940, הרומנים דרשו מאתנו לענוד את הטלאי הצהוב. כאשר הרוסים הגיעו התגברה ההתעללות ביהודים. היו שעות מיוחדות לעריכת קניות. משפחתי גרה קרוב לתחנת החשמל. סבי הלך לבית הכנסת אך לא הספיק לחזור הביתה בזמן. חיילים תפסו אותו הכניסו אותו לתחנת החשמל והתעללו בו, מרטו לו את הזקן והוא צעק ובכה, רק באמצעות שוחד שיחררו אותו. אבא נלקח לעבודות פרך ברומניה. לקחו אותנו ברכבות אל לאטקי. ליד הנהר נפסו העמידו אותנו על המזח הצר, מי שנפל לא יצא חי. משם העבירו אותנו בסירות למוגילב. במוגילב שבטרנסניסטריה העלו את הילדים הקטנים על עגלות וחלקנו הלכנו ברגל בשלג עד למחנה בכפר שרגורוד. נכנסנו לחדר בבית פרוץ לרוחות, דחסו 40 אנשים יחד. אימא הביאה קש ועל זה שכבנו. אבא חיפש אותנו כל אותו זמן ובעזרת קצין אחד מצא אותנו ושלח לנו כסף ובעזרתו אימא קנתה ק”ג לחם. גם אחות אמי הייתה אתנו עם 6 ילדיה, מתוכם 4 מתו בגלל הקור.

השתחררנו בשנת 1944 בשרגורוד.

במלחמה איבדתי סבא וסבתא, אחיו ואחותו של אבי, ועוד בני משפחה.

חזרנו לביתנו בדורוחוי אך הבית היה תפוס על ידי הגויים. אבי ידע שאנו חוזרים מצא עבורנו בית ופגש אותנו ליד הרכבת. החיים חזרו למסלולם ואני המשכתי בלימודיי בבית הספר והוריי מצאו עבודה.

עליתי ארצה בשנת 1950 באמצעות תנועת גורדוניה, אחיותיי הצעירות עלו לארץ עוד קודם לכן.

בשנת 1953 נישאתי יוסף שטפל.

כל השנים היינו חקלאים.

ליוסף ולי נולדו שני ילדים: רחל וראובן.

יש לי 6 נכדים ו-2 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים