שילר שאול (סטפן) ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. נחשונים
  4. /
  5. שילר שאול (סטפן) ז”ל
שילר שאול (סטפן) ז"ל

שילר שאול (סטפן) ז”ל

Posted in : נחשונים on by : ערן שאקי Comments:

בן וילהלם וברוניה

שאול נולד בשנת 1919 בקרקוב, פולין. אביו היה מהנדס כימי ועבד בפיתוח אווירון, האם הייתה עקרת בית. לשאול הייתה אחות, מיה, הצעירה ממנו. בהיות סטפן בן 4, עברה המשפחה לווינה. לאחר כניסת הגרמנים לאוסטריה, במרס 1938, ברח האב לפריז בעוד יתר המשפחה נשארה בוינה על מנת לאפשר לסטפן לסיים את לימודיו כמהנדס מכונות. לאחר שקיבל תואר, בסוף אותה שנה, הצטרפו יתר בני המשפחה לאב.

עם כיבוש צרפת, לקח אביו משפחתו במונית של שכן לכפר ליד דיז’ון, ומשם עברו למיסון, עיירה בחלק הלא כבוש של צרפת. הם המשיכו לטולוז אך לא הצליחו לעבור משם לספרד. סטפן עבד בסבלות ברכבות והתגורר באורווה נטושה. במשך הזמן הם הכירו קבוצה של מנהיגים מתנועת “גורדוניה” ו”השומר הצעיר” ורכשו טירה וחווה חקלאית נטושה מחוץ לטולוז ונעשו חקלאים. בין היתר הם עסקו גם בשחיטה שחורה. באחת ההובלות האלו נתפס סטפן, נעצר והועבר למחנה המעצר ורנט. סטפן עבד שם כחשמלאי. לאחר זמן מה הועבר למחנה בקרבת מרסיי ושם שימש כמתורגמן לגרמנים. באחת הנסיעות מצא סטפן רשימה של יהודים המיועדים להישלח למחנות שהונחה בכוונה על מושב המכונית ודאג להזהירם. יום אחד הוא מצא הזדמנות וברח מהמחנה והגיע לעיר שבה היו הוריו. ראש העיר הסתיר אותו בחווה שלו עד שנמצאה דרך להבריח אותו עם אביו ואחותו לשוויץ. אמו נשארה בצרפת עד סוף המלחמה.

סטפן עלה לארץ ב-1945 באנייה האנגלית “נון פלוס אולטרה”.

בשנת 1948 נשא לאישה את נעמי.

סטפן היה ממקימי קיבוץ נחשונים. הוא היה החשמלאי של הקיבוץ, איש אחזקה של תחנת יצור הקיטור ובהמשך מסריט הסרט השבועי.

לנעמי וסטפן נולדו ארבעה ילדים: אירית, רמי, זיו וגלית.

יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים