שמעון דיין ז”ל 

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. שמעון דיין ז”ל 
שמעון דיין ז"ל 

שמעון דיין ז”ל 

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בן אברהם ורחל

שמעון נולד בשנת 1929 בעיר סוסה, טוניסיה. האב היה פקיד והאם עקרת בית. ביתם היה על יד הים. כל יום הילדים היו קופצים לים וכך שחו כבר מגיל צעיר. כשבגר, הצטרף לתנועת הנוער “הצופים”. בתחילה היה חניך ואחר כך חונך. הצופים ארגנו חוגים שונים, שמעון השתתף בחוג דרמטי. בדרך כלל קיבל תפקיד ראשי. כמו כן הצופים ארגנו ארוחות לילדים יהודים ממשפחות מצוקה.

שמעון למד בתיכון, היה תלמיד חרוץ ואהב ללמוד. הוא גדל בבית מוסיקלי, אביו ואחיו ניגנו ושרו. הם הרבו בשיחות על ארץ ישראל. האב הכניס לבית אהבה וכמיהה לארץ ישראל.

עם פרוץ המלחמה היתה בבית דאגה רבה. אביו חצב בקיר חור וטמן בו תכשיטים וכסף. הילדים ראו, ידעו ולא דיברו.

המלחמה הגיעה לטוניסיה והגרמנים כבשו את עיר סוסה. גברים צעירים נלקחו לעבודות כפייה. הגרמנים הסתובבו עם כלבים ושיסו אותם באזרחים. שמעון היה עד למקרה כזה וכל החיים הדבר רדף אותו. האמריקאים והאנגלים הפציצו את העיר. אבא של שמעון נהרג בהפצצות אלה. גם דודים נהרגו ורבים מבני המשפחה נפצעו. כשהיה שמעון בן 13, לקח על עצמו להיות אחראי על המשפחה. מחשש לפורענויות נוספות הוא החליט להעביר את משפחתו לחווה של יהודי בפאתי העיר. המשפחה סבלה ממחסור במזון ובביגוד. לאחר המלחמה השלים שמעון את לימודיו בתיכון והמשיך בלימוד מתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטת סורבון בפריז.

עם פרוץ מלחמת השחרור הפסיק שמעון את לימודיו, עלה לארץ וגויס מיד לצבא, מבלי שידע עברית.

ברבות השנים, שמעון השלים את לימודיו באוניברסיטה והוציא תעודת הוראה.

שמעון הצטרף למושב צופית, גידל הדרים, לול, ופרחי צפורן שתמיד היו מצוינים לשבח. כמו כן לימד בבית ספר “נעורים” מתמטיקה ופיזיקה.

בשנת 1951 נשא שמעון את ורדה זלוצקי לאישה.

שמעון היה יו”ר ועד המושב, יו”ר אגוד הפרחים, מורה וחקלאי.

לשמעון ולורדה נולדו שלושה ילדים: אברהם, חן ואלון.

שמעון נפטר בשנת 2007. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים