תדמור יואל

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. תדמור יואל
תדמור יואל

תדמור יואל

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בן דב (ברנרד) ופאולה-פרל בליצר

יליד רדאוץ’, רומניה

נולדתי בשנת 1939 ברדאוץ’, בוקובינה, רומניה. גדלתי בבית צמוד קרקע לא גדול. אבי היה פרוון ממעמד הביניים שפרנס היטב את בני משפחתו ממכירת הכובעים שתפר, אמי הייתה תופרת. אחותי נולדה רק לאחר המלחמה. בילדותי לא חסר לנו דבר.

בהיותי בן שנתיים נכנסו הגרמנים לעירנו. אבי ברח וחבר לפרטיזנים, משם ניסה לדאוג לנו, בני משפחתו. אמי ואני נשלחנו למחנה עבודה בטרנסניסטריה, שם אמי עסקה בתפירה וכך ניצלנו. היינו במחנה ברשטט, שם אמי תפרה מדים עבור הצבא הגרמני. מדי פעם אבא היה מגיע לקרבת המחנה ושיחד את השומר על מנת שיאפשר לו לזרוק לנו מצרכי מזון. אותי ואת בת דודי הסתירו. יום אחד שמעתי זעקות איומות, הסתבר כי החולדות נשכו את רגלה של בת דודי.

היינו במחנה בטרנסניסריה עד סוף המלחמה במאי 1945.

במלחמה איבדתי את דודתי, אחות אמי, ושני ילדיה הקטנים, אחות רווקה של אמי, סבא של אבי ושני אחיו.

לאחר המלחמה חזרנו לרדאוץ’. התחלתי ללמוד בבית הספר, אך היה לי קשה.

בתחילת 1950 עלינו ארצה באנייה טרנסילבניה. הגענו לשער העלייה ושהיינו שם כחודשיים, משם עברנו ליבנה ועבדנו בפרדסים. בזמן שאבי עבד בעבודות דחק אני נשלחתי לפנימייה של חרדים מאגודת ישראל, והייתי במוסד כפר אליהו ליד גדרה, שם שהייתי עד גיל בר המצווה. נענשתי רבות כי אהבתי לשחק כדורגל. הוריי עברו לנווה ירק ואני עזבתי את הפנימייה והצטרפתי אליהם.

המשכתי ללמוד בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. למרות שחסר לי ידע בכמה מקצועות שלא נלמדו בפנימייה הדתית, סיימתי את בית הספר החקלאי בהצלחה. התגייסתי לצבא ושירתי בחיל הנדסה.

בשנת 1962 הייתי בין החלוצים הראשונים שהדריכו את “המקובצת” בבית הספר החקלאי בעירון ובהמשך הדרכתי בנווה הדסה. התחלתי לעבוד במכון וולקני ברחובות והייתי בין החלוצים שפיתחו את שיטת אכסון הפירות באוויר מבוקר.

בשנת 1965 נשאתי לאישה את טובה.

עברתי קורס למנהלי חוות במדרשת רופין ולאחריו נשלחתי למלאווי שבאפריקה לשלוש שנים וחצי יחד עם אשתי. בני הבכור נולד במלאווי.

לטובה ולי ארבעה ילדים: איל, גיא, אביחי ותומר, ויש לי 8 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים