תמם אלפונסו

  1. Home
  2. /
  3. אלישמע
  4. /
  5. תמם אלפונסו
תמם אלפונסו

תמם אלפונסו

Posted in : אלישמע on by : ערן שאקי Comments:

בן יצחק ומונטנה

יליד בנגאזי, לוב

נולדתי בשנת 1931 בבנגאזי, לוב. אבי היה סוחר בדים וכלי בית, ואמי הייתה עקרת בית. היו לי עוד 9 אחים ואחיות.

בשנת 1939 גויס אבי לצבא הצרפתי.

במלחמה בין האנגלים לאיטלקים העיר הופגזה מהאוויר ומהים, בית הכנסת שימש כמקלט עד שנפגע באחת ההפצצות. היו יהודים שעבדו עבור הגרמנים ועזרו להם בארגון הגירוש מהעיר.

מאחר והיינו בעלי נתינות צרפתית, גורשנו לטוניסיה. עד לגבול הוסענו במשאיות, את המשך הדרך עשינו ברכבות. האנגלים חשבו כי ברכבות אלו יש גרמנים, והפציצו אותן. למזלנו, לא נפגענו.

הגברים נלקחו לעבודה. אני הייתי ילד צעיר ונלקחתי גם אני לעבודה. בשל המצב הקשה, ברחתי מהמחנה, אך לאחר שלושה ימים תפסו אותי ערבים והחזירו אותי למחנה. כעונש, קיבלתי מכות ונשלחתי לצינוק. במקום שבו שהינו היה בסיס אספקה ענק של הגרמנים, דרכו עבר הציוד לצבא הגרמני שהיה פרוס בצפון אפריקה. הגברים עבדו בבסיס האספקה הזה בכל העבודות שנדרשו.

לאחר שהמחנה שוחרר בידי האמריקנים, נפגשתי עם אבי בטוניסיה, ובהמשך חזרנו ללוב.

התחלתי ללמוד בבית ספר שבו לימדו חיילי הבריגדה. בנוסף עבדתי לפרנסת המשפחה. את תקופת הפרעות בלוב לאחר מלחמת העולם אני מגדיר כשואה הגדולה ביותר. אני ואחי עסקנו גם בפעילות ציונית, ולאחר שהתגלינו, היינו נתונים לאיומים. השיח’ המקומי הזהיר את אמי כי הערבים עומדים לפגוע בשני בניה. על מנת להציל אותנו, הוברחנו לנמל, שם הועלינו לאנייה שלקחה אותנו לאיטליה. בהמשך נסענו ברכבת למרסיי, שם היינו במחנה הכשרה טרום צבאי. לאחר כמה חודשים עלינו על אנייה והפלגנו ארצה.

הגעתי לקיבוץ אופקים. התגייסתי לצבא ושירתי בצבא ובמשמר הגבול במשך יותר מ-30 שנה.

בשנת 1952 נשאתי לאישה את אסתר לביא, וקבענו את ביתנו באלישמע.

לאסתר ולי נולדו חמישה ילדים: יצחק, אלי, מזל, נסים ועמוס.

יש לנו 17 נכדים ו-13 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים