תמם אסתר

  1. Home
  2. /
  3. אלישמע
  4. /
  5. תמם אסתר
תמם אסתר

תמם אסתר

Posted in : אלישמע on by : ערן שאקי Comments:

בת נסים ומזל לביא

ילידת בנגאזי, לוב

נולדתי בשנת 1934 בבנגאזי, לוב. אבי היה מוהל ומלמד בתלמוד תורה. היו לי עוד שישה אחים ואחיות.

מאחר והיינו בעלי נתינות בריטית, נלקחנו בשנת 1942 לאיטליה. הועלינו על משאיות באיומים ובהצלפות שוטים. זו הייתה קבוצה של כ-55 איש, ביניהם עוד מבני משפחתנו, משפחת לביא. אבי ואחד מאחיי ברחו לעבר מצרים ולא היו אתנו. אימא וחמשת ילדיה שוכנו בחדר אחד גדול בניין בית ספר. מאחר ולא קיבלנו מזון, נאלצנו למכור את התכשיטים ודברי הערך בתמורה לאוכל.

לאחר כשנה וחצי באיטליה נלקחנו למחנה ברגן בלזן. חיטאו אותנו בדי-די-טי, גילחו את שערנו והכניסו אותנו למקלחות. בביתן שבו שוכנו היו דרגשים בני שתי קומות, על כל דרגש שכבו שלושה בני משפחה. בבוקר קיבלנו קפה, שהיה למעשה מים שחורים, ופרוסת לחם. בצהריים קיבלנו מרק ובו תולעים. התנאים במחנה היו קשים מנשוא. מי שניסה לגנוב אוכל תוך כדי עבודה במטבח, נורה במקום. אני זוכרת כי יום אחד חיפשתי לחם, גרמני הכה אותי בראשי ואיבדתי את ההכרה. בברגן בלזן היינו כשנה.

לאחר שחרור המחנה חזרנו לאיטליה, שם טופלתי בעיניי. לאחר כחודש המשכנו בדרכנו חזרה ללוב.

אבי, לאחר בריחתו למצריים, המשיך לארץ. הוא ארגן עבור אמי וילדיו משאית שתיקח אותנו מלוב, דרך מצרים לישראל. התחבאנו בין ארגזים ועשינו את דרכנו במדבר. בסוף שנת 1945 הגענו ארצה, ונפגשו עם אבא לאחר פרדה ממושכת.

בתחילה שהיתי בבית עולים בתל אביב, משם עברתי לצריף בבני ברק. מאורעות המלחמה השפיעו על בריאות אמי, ולאחר זמן לא רב בארץ היא נפטרה, אני נאלצתי לעזור בפרנסת משפחתה.

בשנת 1952 התחתנתי עם אלפונסו תמם. בנינו את ביתנו במושב אלישמע. עבדתי בכל עבודות המשק.

לאלפונסו ולי נולדו חמישה ילדים: יצחק, אלי, מזל, נסים ועמוס.

יש לנו 17 נכדים ו-13 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים