בירז׳רו פיליפ

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. בירז׳רו פיליפ
בירז'רו פיליפ

בירז׳רו פיליפ

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בן צבי ודבורה

יליד בוטושאן, רומניה

נולדתי בשנת 1929 בכפר דורבנס, קרוב לבוטשאן, רומניה. היינו חמישה ילדים, שלושה בנים ושתי בנות. היינו המשפחה היהודית היחידה בכל הכפר. להוריי הייתה חנות ובה ומכרו שתייה, ירקות ופירות שגדלו בכפר. אבי קנה ומכר תבואה שאוחסנה במחסנים שבחצר. פרנסה הייתה טובה וחיינו עם הגויים התנהלו על מי מנוחות. הלכתי לבית ספר כללי. למדתי שנתיים ב’חדר’ והמשכתי עד כתה ד’, למדתי עד פרוץ המלחמה.

בשנת 1940 החלה המלחמה באזורנו. לאחר כמה חודשים בא לביתנו גוי, כביכול בשביל לקנות חבילת סיגריות, וסיפר שהחלה התקוממות גדולה מצד הגרמנים והם יחסלו את כל היהודים, כולל גויים שהגנו עלינו. הוא הציע שנברח מיד. אחי הגדול היה אז בן 13, ולמד מקצוע בבוטושאן. אבא ברח מיד. שכנה אלמנה שהייתה המיילדת שלי באה לביתנו ואמרה שתיקח אותנו לביתהּ. היא הסתירה אותנו בשדה התירס ודאגה לנו לאוכל. לעת ערב התקרבו הגרמנים לכפר, אנשי הכפר פחדו להסתיר אותנו. גוי אחד הלביש אותנו בבגדי הגויים והעביר אותנו לעיר בוטשאן. באחד הימים הגוי לקח אותי ואת אחותי והראה לנו את בית הוריי הנטוש; הגרמנים לקחו את כל מה שהיה שם והעמיסו על משאית. סבתי מצאה דירה קטנה בבוטשאן, ולשם הלכנו כל המשפחה, 7 נפשות. התחלנו לחפש את אבא בין כל הגברים שנלקחו לעבודת כפייה; חפירת תעלות הגנה. אני ואחיותיי התחלנו לחפש עבודה. מצאתי עבודה בהעמסת עצים, כך פרנסתי את משפחתי במשך שנתיים.

בשנת 1944 שוחרר המקום.

במלחמה איבדתי שני דודים שנפטרו בבוטושאן.

לאחר המלחמה אח של גיסי הביא אותי לעבוד במפעל לא חוקי לעיבוד עורות לנעלים. באחת הפעמים נתפסתי והוכנסתי למעצר. כעבור חודשים בכלא שוחררתי באמצעות שוחד. בשנת 1945-6 הלכתי לקן גורדוניה, עד סוף שנת 1947 הייתי פעיל מאוד בתנועה. הגעתי לטמושארה, שם הייתה הכשרה לקראת עלייה ארצה. שהיתי שם עד אמצע שנת 1948.

בשנת 1951 עליתי לארץ לאחר בקשה שהגיש עורך דין לבית המשפט. הגעתי לארץ באנייה טרנסילבניה.

בשנת 1952 נישאתי ליטי.

עבדתי בתעשייה הצבאית, בנוסף החזקתי כמה פרות במשק. התנדבתי לכל דבר: עזרתי למתיישבים ברפתות, הייתי בוועד המושב כ-10 שנים והייתי נציג המושב במועצה האזורית כ-11 שנים.

את קורות חיי תיעדתי בספר בהוצאה אישית: “מבוטשאן עד כאן – סיפור חיים”.

יש לי שתי בנות: יונה, ברכה ו-7 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים