קשת רחל – פולט

  1. Home
  2. /
  3. נחשונים
  4. /
  5. קשת רחל – פולט
קשת רחל - פולט

קשת רחל – פולט

Posted in : נחשונים on by : ערן שאקי Comments:

בת דוד ואולגה ביזאווי

ילידת העיר סוס, טוניסיה

נולדתי בשנת 1926 בעיר סוס, טוניסיה. אבי עבד כשומר בבניין וגובה כספים, אך לא באופן קבוע ומסודר. אמי הייתה עקרת בית שבאה מבית מבוסס מאוד, והייתה משכילה יותר מאבי. בבית היינו 6 ילדים, שני בנים ו-4 בנות, אני השלישית. בגיל שלוש התחלתי ללמוד בבית הספר האיטלקי ולמדתי שם עד גיל 13 ובהמשך עוד שנתיים בבית ספר צרפתי.

בדצמבר 1942 בעלות הברית הפגיזו את הבית שלנו מאחר ובאותה תקופה הגרמנים פלשו לטוניסיה וזו הייתה עיר נמל חשובה. הייתי בת 15.5, וראיתי את הפצצה שמחקה את כל הבית בצדו השני של הרחוב יחד עם בני משפחה רחוקה. בגלל ההלם איבדתי את הזיכרון לגבי אותו יום. בשנים האחרונות אחותי מזכירה לי כל מני דברים מהזמן ההוא. נזכרתי שרצנו באותו לילה לכיוון הים, גם שם הפציצו אותנו בעלות הברית בחושבם אותנו לגרמנים. לאחר ההפגזה ברחנו לכפר כאשר כולנו בריאים, אך ללא רכוש כלשהו. הגענו לכפר בשם “חמם סוס”, ומצאנו מקלט אצל הכובסת הערבייה שכיבסה בביתנו. תמורת תשלום קיבלנו כוך קטן ללא מים וחשמל. היינו שם 12 אנשים, וישנו על הרצפה. תושבים מקומיים הלשינו עלינו בגלל איומי הגרמנים. ג’וג’ו, אחי הגדול, אני ועוד אחות, יצאנו לעבוד בעבודת כפייה. כחודש לאחר תחילת עבודתנו נדרשנו לענוד את הטלאי הצהוב. קבלנו כרטיסי מזון, עובדי הכפייה היו זכאים למנת לחם.

ב-13 באפריל 1943 האנגלים והאמריקאים שחררו אותנו, הם גם עזרו בבניית העיר ושיקומה. מאחר וידעתי כמה שפות, לאחר השחרור עבדתי אצל האנגלים בתור מתורגמנית.

בדצמבר 1943 חזרנו לסוס ומצאנו בית ריק ובזוז. מצאנו דירת מרתף קטנה ליד הים. קיבלנו סיוע מידי האמריקאים בציוד ראשוני. אכלנו עם האנגלים, הם סיפקו את המצרכים ואמי בשלה להם ולנו.

בטוניסיה הכרתי את אהרון שהיה שליח מישראל. הוא היה מדריך שלי בתנועת השומר הצעיר. עד יציאתי מטוניסיה עבדתי כאחות במחלקת עיניים. בשנת 1951 נישאתי לאהרון בצרפת, בשעה שהיינו בדרכנו ארצה. במאי של אותה שנה הגענו לישראל.

לאהרון ולי ארבעה ילדים: טליה, גונן, אילנה ונעה.

יש לי 12 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים